Yeni Zelanda'da Ulaşım

Christchurch ve Wellington şehirlerindeki hava alanlarında, uluslararası ve yurt içi terminalleri aynı binadadır. Auckland'da ise uluslararası terminal ile yurt içi terminal arasında bir otobüs mesafesi ya da 10 dakikalık yürüyüş mesafesi bulunmaktadır. Havaalanı terminallerinde, bilgi danışma merkezleri, hava yolu şirketlerinin ofisleri, araç kiralama servisleri, döviz büroları, kamusal telefonlar, cep telefonu ve aksesuarları kiralama servisleri, alışveriş mağazaları, bagaj emanetçileri, sağlık servisleri ve konaklama danışma ve bilgi merkezleri gibi, yolcuların sıklıkla ihtiyaç duyabilecekleri her şey bulunmaktadır.

Öğrenciler için Transferler
Okulların büyük bir çoğunluğunda uluslar arası öğrenciler için hava alanında karşılama servisi mevcuttur. Havaalanında sizi karşılayacak olan bir görevli, konaklayacağınız yere ya da okula kadar sizi götürecektir. Bu servisin ücreti okuldan okula değişmekle birlikte, ortalama 50 NZ$ civarındadır.

Kendi Kendine Ulaşım
Hava alanındaki terminalin ana kapısından çıkar çıkmaz pek çok alternatifle karşılaşırsınız. Eğer araba kiralamayı düşünüyorsanız, nakit veya kredi kartı kullanarak peşin ödeme yapabilirsiniz. Havaalanlarında bir çok araba kiralama servisi bulunmaktadır. Taksiye binecekseniz, gideceğiniz yere kadar taksi metrenin yazacağı ücreti nakit olarak ödeyeceksiniz. Yeni Zelanda'da taksilere bahşiş verme geleneği yoktur. Paranızın üzerini rahatlıkla geri alabilirsiniz. Bazı taksiler kredi kartı da kabul edebilmektedir. Ancak taksiye binmeden önce, eğer kredi kartıyla ödeme yapmak istiyorsanız, bunu mutlaka taksi şoförüne sormalısınız. Yeni Zelanda'daki taksilerde, şoförün bir resmi de mutlaka bulunmaktadır. Diğer bir seçenek olarak, hava alanlarına toplu ulaşım sağlayan servis otobüsleridir. Bu en ekonomik seçenektir aynı zamanda.

Auckland hava alanından şehir merkezine her 20 dakikada bir otobüs kalkmaktadır ve ücreti 13 NZ$'dır. Wellington hava alanından şehir merkezine her yarım saatte bir turuncu renkte otobüsler kalkmaktadır ve onların ücretleri de 7 NZ$'dır. Christchurch havaalanından şehir merkezine her yarım saatte bir kalkan kırmızı renkli otobüslerin ücreti ise 4 NZ$'dır. 

Ülke İçi Ulaşım Ve Seyahat
Yeni Zelanda'da, Intercity, Mount Cook, Newsman ve TranzRail gibi şirketler, ülkenin her yerine yolcu otobüsü ve tren gibi araçlarla ulaşım sağlamaktadırlar. Ayrıca yurt içi seferler yapan hava yolu şirketleri de bulunmaktadır.

Deniz Taşımacılığı
Interislander ve Lynx feribotları, Kuzey ve güney adaları arasındaki bağlantıyı sağlamaktadır. Bu iki feribot, haftanın her günü, Wellington ile Picton arasında düzenli vapur seferleri yapmaktadırlar. 

Kamusal Ulaşım
Yeni Zelanda'nın nüfusu fazla kalabalık olmadığından dolayı, şehir içi ulaşım da diğer ülkelere nazaran fazla geniş alternatiflere sahip değildir. Şehir otobüsleri çoğu şehirde her gün her yarım saatte bir yolcu taşımaktadır. Auckland ve Wellington'da ayrıca şehir içinde raylı sistemle ulaşım da vardır. Ulaşım araçlarında, aylık, on günlük yolculuk kartları ya da serbest geçiş kartları kullanılmaktadır. Bu şekilde ulaşım çok daha ekonomik fiyatlara mal olmaktadır.

Lise öğrencileri okuldan eve ulaşımlarında, otobüslerde özel indirimlerden yararlanırlar. Bazı şehirlerde meslek okulu öğrencileri için de halka ait ulaşım araçlarında indirim uygulanmaktadır. Büyük okullar kampüslerinden şehir içlerine otobüs seferleri düzenlemektedir. Toplum taşıma araçlarından bazılarının rotası özellikle okulların çevresinden geçecek şekilde tasarlanmıştır.

Bisiklet Kullanımı
Bisiklet kullanırken mutlaka dikkat etmeniz bazı yolculuk kuralları vardır. Bisiklet kullanan kişi kesinlikle kask takmalı, farları ve reflektörleri gerekli koşullarda uygun şekilde yakmalısınız. Bisikletler yolun sol tarafında seyretmelidir ve asla yaya yolunu kullanmamalıdır. Bunların yanı sıra, bisikletiniz için mutlaka iyi kalitede bir kilit bulundurmanız tavsiye edilir.

Motosiklet Kullanımı
Yeni Zelanda'da motosiklet kullanabilmek için 15 yaşını doldurmuş olmak ve motosiklet ehliyetine sahip olmak şarttır. Hem sürücülerin, hem de yanındaki yolcunun başlarına kask takmaları da zorunludur.

Araba Kullanımı
Eğer deniz aşırı ülkelerde kullanabileceğiniz bir sürücü belgeniz veya uluslar arası araç kullanım izin belgeniz varsa, Yeni Zelanda'da bir yıla kadar bu belgelerle araç kullanabilirsiniz. Bir yılın sonunda, gerekli teorik ve pratik sınavlara alınarak, eğer bu sınavları geçerseniz, bir Yeni Zelanda ehliyetine sahip olursunuz.

Yeni Zelanda'da araç trafiği soldan akmaktadır. Araç kullanmak için öncelikle ülkede geçerli trafik kurallarını, özellikle de trafik lambalarını ve renklerin ifadelerini çok iyi bir şekilde öğrenmeniz gerekmektedir. Şehirlerin çeşitli bölgelerinde ve şehir dışlarında birbirinden farklı hız limitleri uygulanmaktadır. Araç kullanırken bu limitleri dikkate almalı ve aşırı hız yapmamalısınız. Kullandığınız aracın gerekli kayıt belgeleri ve ruhsatı tam olmalı,düzenli olarak muayeneleri yapılmalıdır. Otomobil Federasyonu ve Trafik Sigortası yol üzerinde yapılan kazalar için servis sunmaktadır.

Arabaların büyük bir çoğunluğu benzinle, bir bölümü CNG (Sıkıştırılmış doğal gaz), bazıları LPG ile çalışmakta iken, kimisi ise dizel motora sahiptir. İkinci el otomobiller birkaç bin dolar civarındadır. Sigorta ve kayır masrafları ise birkaç yüz dolar tutmaktadır.

Araba Kiralama
Sürücü belgesi olanların yararlanabileceği araba kiralama servislerinde ödemeler nakit, kredi kartı ya da çekle olabilmektedir.