Kanada'da IELTS Hazırlık

TOEFL sınavı gibi bir İngilizce seviye belirleme sınavı olan IELTS, Türkiye'de her geçen gün yaygınlık kazanıyor. İngiltere, Kanada ve Avustralya'da öğrenim görmek isteyen öğrencilerin birinci tercihi durumundaki sınava yurtdışı eğitimi düşünmediği halde sadece İngilizce düzeyini öğrenmek ve potansiyel işverenlerine belgelemek isteyenler de rağbet ediyor. İngilizce düzeylerini öğrenmek isteyenlerin de ilk tercihi durumunda.

INTERNATIONAL ENGLISH LANGUAGE TESTING SYSTEM (IELTS)

IELTS sınavları British Council (BC), University of Cambridge English For Speakers of Other Languages (ESOL) ve International Development Programme of Australian Universities (IDP) tarafından ortaklaşa geliştirilmiş bir sınavdır. IELTS sınavları Türkiye'de sadeceBritish Council'in Ankara, İstanbul ve İzmir ofislerinde uygulanıyor, fakat bu sınavın bütün başvuru işlemleri sadece British Council İstanbul ofisinden yapılmaktadır.

IELTS, İngilizce yeterlilik düzeyini saptamaya yönelik bir sınavdır. IELTS sınavları İngiltere, Yeni Zelanda, Avustralya, Amerika ve Kanada'daki üniversiteler, orta öğretim, mesleki eğitim ve kurs programları tarafından İngilizce yeterlilik ölçüsü olarak kabul edilmektedir. Türkiye'de IELTS'i kabul eden üniversite ve şirket sayısı ise gün geçtikçe artmaktadır. Örneğin: Boğaziçi, Bilkent, Bilgi, Yeditepe Üniversiteleri ve THY, Yapı Kredi ve Akbank gibi. Ayrıca göçmenlik büroları ve devlet kurumları da IELTS sınavını tanımaktadırlar.

IELTS Sınav Bölümleri: IELTS sınavı Dinleme, Okuma, Yazma ve Konuşma olmak üzere toplam 4 bölümden oluşur. Konuşma bölümü hariç, toplam sınav süresi 2 saat 45 dakikadır.

Bölüm Süre İçerik
Dinleme 30 dakika 4 Bölüm-40 Soru
Okuma 1 saat 3 Bölüm-40 Soru
Yazma 1 saat 2 Metin (150 ve 250 kelimelik)
Konuşma 11-14 dakika 3 Bölüm-Birebir mülakat şeklinde

IELTS Sınav Formatları:

IELTS Testi 2 formatta hazırlanmıştır: General Training ve Academic.

Akademik format, İngilizce lisans veya lisansüstü eğitim görmek isteyen kişiler için uygundur. Sınavlarda kullanılan materyaller ve sorular bu amaç göz önünde tutularak hazırlanır.  Genel Eğitim Formatı, mesleki eğitim görmeyi planlayan öğrenciler veya göçmenliği düşünen kişilerin İngilizce yeterliliklerini ölçmek için hazırlanmıştır.  Eğer IELTS sınavına girmeniz isteniyorsa hangi formatta sınava katılacağınızı mutlaka kontrol ediniz

GENEL NOTLAR

 

  • Sonuçlar iki hafta içinde açıklanır.
  • Adaylar 1 den 9 a kadar olan puanlamaya göre bir sonuç elde ederler. 
  • Adaylara bütün bir sınavın sonucu dışında ayrıca her bölümde ulaştıkları sonuç da verilir. 
  • Sınavdan alınan Genel Not, Dinleme veya Okuma bölümlerinden alınan notlar buçuklu rakamlar ile de ifade edilebilirler. Ancak, Yazma ve Konuşma  bölümleri sadece tam rakamlar ile belirtilirler. 
  • Geçme veya kalma puanı yoktur. 
  • IELTS el kitabı sonuçların yazılı bir açıklamasını içerir. 
  • Sonuçlar 2 yıl için geçerlidir.
IELTS DEĞERLENDİRME TABLOSU
9 Expert User Dil üzerinde tam bir hakimiyeti vardır: uygun, doğru ve akıcı konuşma ve tam anlama becerisine sahiptir.
8 Very google--d User Dil üzerinde sadece sistematik olmayan hatalar ve uygunsuzluklar dışında tam bir hakimiyeti vardır. Bilgisi dahilinde olmayan konularda anlaşmazlıklar olabilir. Zor ve detaylı tartışmalarda başarılıdır.
7 google--d User Dil üzerinde bazı durumlarda olabilecek rastlantısal hatalar, uygunsuz kullanım ve yanlış anlamalar dışında eylemsel hakimiyeti vardır. Genellikle zor ve karmaşık dili iyi kullanır ve detaylı muhakemesini yapar.
6 Competent User Bazı hatalar, uygunsuz kullanımlar ve yanlış anlamalar olmasına rağmen genellikle dili efektif kullanır. Yabancısı olmadığı konularda oldukça zor seviyedeki İngilizceyi kullanabilir
5 Modest User Hata yapmaya müsait olmasına rağmen birçok durumda genel anlamı çıkarabilir ve dil üzerinde kısmi bir hakimiyeti vardır. Bildiği bir konuda basit bir iletişim kurabilir.
4 Limited User Bilgisi dahilinde olan durumlarda bile İngilizce becerisi limitlidir. Anlama ve ifade etmede sık sık problem yaşar. Karmaşık ve zor bir dili kullanamaz.
3 Extremely Limited User Sadece çok iyi bildiği konuları anlayıp ifade edebilir. İletişimde sık sık zorluk yaşar.
2 Intermittent User En basit bilgileri belirli kelimelerle ifade etmek bildigi konularda kısa formüller kullanmak ve acil ihtiyaçlarını belirtmek dışında gerçek iletişim kurmak mümkün değildir. Yazı ve konuşma İngilizcesini anlamakta zorluk çeker