İrlanda İngilizce Dil Okulları Genel Bilgiler

 

İrlanda’de İngilizce dil Okulları Genel Bilgiler

Bir lisanın öğrenileceği en uygun yer hiç şüphesiz doğal olarak konuşulduğu ülkedir. Bu ülkeler 24 saat eğitim göreceğiniz bir 'yabancı dil laboratuvarı' olacaktır. İrlandadeki İngilizce Dil okullarındaki dersler eğitiminizin sadece bir bölümünü oluşturmaktadır. İrlandadeki İngilizce Dil Okulların düzenledikleri etkinlikler, geziler, yanında kalacağınız aile ve yakın çevre ile olan ilişkileriniz İrlanda’de sizi tam bir "lisan atmosferinde" yaşatacaktır.

 

İrlanda’deki Dil Okullarında Eğitim Süresi Nedir?

İrlanda’deki Dil Okullarında Genel Lisan kursları yıl boyunca kesintisiz sürmektedir. Eğitim süresinin belirlenmesi ulaşmak istediğiniz seviyeye, ayırabileceğiniz zamana ve şüphesiz bütçenize bağlı olarak tamamen size bağlıdır. 2 haftadan başlayarak 1 yıla kadar istediğiniz süreyi tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte  İrlanda’deki kimi okullarda (özellikle üniversiteler tarafından düzenlenen programlarda) kurslar belirli dönemlerde düzenlenebilmektedir.

İrlanda’deki Dil Okullarında Kurs başlangıç tarihleri nelerdir?

Kurs başlangıç tarihleri son derece esnektir. Okullara genel olarak yılın herhangi bir haftasında başlayabilmek mümkündür. Bununla beraber bazı okul ve kurslarda belirli dönemlerde kurslara başlanabilmektedir.

İrlanda’deki Dil Okullarında Lisan Kurslarına başlayabilmek için hangi düzeyde olmalıyım?

Genel olarak lisan kurslarına seviyeniz ne olursa olsun başvurabilirsiniz. Okulun ilk günü yapılacak seviye belirleme sınavı sonucuna göre uygun bir kura yerleştirilecek, kendi seviyenizdeki diğer öğrencilerle birlikte eğitim alacaksınız. Bununla birlikte yurtdışındaki lisan eğitiminizden en verimli faydalanabilmek için hiç bilmeden gitmek yerine seviyenizin en az Elementary (az) düzeyinde olmasını öneriyoruz.

İrlanda’deki Dil Okullarında Haftalık ders sayısı nedir?

İrlanda'de İngilizce eğitimi amaçlı vize alabilmek için haftada en az 20 ders (15 saat) yoğunluğa sahip bir kursa kayıt yaptırmalısınız.

İrlanda’deki Dil Okullarında Katılım yaşı nedir?

Yıl boyu devam eden Lisan kurslarına başvurabilmek için alt yaş 16'dır. Bazı okullar 18 yaş altını kabul etmiyorlar. Ticari İngilizce programlarında alt yaş sınırı 21'e kadar çıkabilmektedir. Yaz döneminde ise bazı okullar yetişkinlere yönelik kurslarda yaş sınırını 14'e kadar indirebiliyorlar. Öğrenmenin yaşı olmadığına göre üst yaş sınırı yok.

İrlanda’deki Dil Okullarında Ne Zaman Başvurmalıyım?

İrlanda'de İngilizce için kursa başlamayı düşündüğünüz tarihten en az 4-6 hafta önce başvurmalısınız. Özellikle yaz dönemlerinde başvuruların yoğun olduğu dikkate alınarak süre daha da uzatılmalıdır. Genel olarak ne kadar önce başvurursanız işlemlerin o denli sağlıklı ve zamanında sonuçlanacağı dikkate alınmalıdır.

İrlanda’deki Dil Okullarında Kaç kişilik sınıflarda eğitim göreceğim?

Her ne kadar sınıf mevcutlarındaki üst sınır 14/15 ise de bir çok okulda 10-12 kişilik sınıflarda ders verilmektedir. Özellikle kış aylarında sınıf mevcutları daha düşük olma eğilimindedir. Kimi okullar sınıf mevcutlarını 5 öğrenci ile sınırlayabilmektedir. Sınırlı zamana sahip iş adamları ve yöneticilere yönelik bire bir özel ders programları da bulunuyor.

İrlanda’deki Dil Okullarındaki eğitimim sonunda sertifika alacak mıyım?

Kurs türü ve süresi ne olursa okula düzenli devam eden öğrenciler sertifika almaya hak kazanmaktadır. Öte yandan İngilizce seviyenizi ölçmeye yönelik, uluslararası geçerliliğe sahip sınavlarına da girmeniz özellikle teşvik edilmektedir.

İrlanda’deki Dil Okullarında Okuldaki ilk gün ne olacak?

Okulların hepsinde ilk gün seviye tespit sınavı yapılmaktadır. Sınav sonucuna göre öğrenciler uygun sınıflara yerleştirilmektedir. İlk gün öğrencilere şehri tanıtan genel bilgiler,haritalar, kimlik kartı, çeşitli pratik bilgiler ve kurs malzemelerini içeren öğrenci dosyaları verilmektedir.

İrlanda’deki Dil Okullarında Okullardaki olanaklar, tesisler nelerdir?

Okulların sağladıkları olanaklar ve tesisler okuldan okula büyük değişiklik gösterebilmektedir. Önemli bir kısmında öğrencilerin yararlanabilecekleri multimedya bilgisayar merkezi, kütüphane, dil laboratuvarı, kafeterya vb. bulunmaktadır. Üniversite ya da kolejlerin dil okullarına devam eden öğrenciler kampüs olanaklarından da yararlanabilmektedir.

İrlanda’deki Dil Okullarında Sosyal Etkinlikler - Geziler düzenlenecek mi?

Okullar sınıf içi eğitim programlarına ek olarak hafta boyunca çeşitli sosyal ve sportif etkinlikler, hafta sonları çeşitli geziler düzenlemektedirler. Bu etkinliklerin bazıları için maliyet bedelleri talep edilmektedir. Etkinliklere katılıp katılmamak tamamen öğrencinin tercihine bağlıdır.

İrlanda’deki Dil Okullarında Havaalanında karşılanacak mıyım?

Hemen hemen tüm okullar havaalanında karşılama hizmeti vermektedir. Ülke'ye varışınızda okulunuz ismi yazılı bir tabela ile sizi görevli karşılayacak ve konaklayacağınız aileye götürecektir. Lisanınız iyi düzeyde değilse yada yurtdışına ilk kez çıkıyorsanız havaalanında karşılama servisini tercih etmeniz tavsiye ediliyor.

İrlanda’deki Dil Okullarında Okullardaki öğrenci yapısı nedir?

Lisan okullarının tümünde öğrenciler aynı amaç için dünyanın farklı ülkelerinden gelen diğer öğrencilerle birlikte eğitim almaktadır. Bu lisan öğrenimin yanısıra farklı ülkelerden arkadaşlar edinmek ve farklı kültürleri de tanımak için bulunmaz bir fırsat olacaktır.

İrlanda’deki Dil Okullarında Okullar onaylı mı?

Yurtdışında dil okulu seçerken bulunduğu ülkenin resmi makamları tarafından onaylı olup olmadığına, dil okullarının oluşturdukları ve birbirlerini denetleme işlevine sahip oldukları derneklere üye olup olmadıklarına dikkat etmelisiniz. Örneğin İrlanda'de dil okulu seçerken British Council onaylı olmasına dikkat etmelisiniz.