İNGİLTERE'DE IELTS SINAVINA HAZIRLIK

TOEFL sınavı gibi bir İngilizce seviye belirleme sınavı olan IELTS, Türkiye'de her geçen gün yaygınlık kazanıyor. İngiltere, Kanada ve Avustralya'da öğrenim görmek isteyen öğrencilerin birinci tercihi durumundaki sınava yurtdışı eğitimi düşünmediği halde sadece İngilizce düzeyini öğrenmek ve potansiyel işverenlerine belgelemek isteyenler de rağbet ediyor. İngilizce düzeylerini öğrenmek isteyenlerin de ilk tercihi durumunda.

 

INTERNATIONAL ENGLISH LANGUAGE TESTING SYSTEM (IELTS)

IELTS sınavları British Council (BC), University of Cambridge English For Speakers of Other Languages (ESOL) ve International Development Programme of Australian Universities (IDP) tarafından ortaklaşa geliştirilmiş bir sınavdır.

 

IELTS, İngilizce yeterlilik düzeyini saptamaya yönelik bir sınavdır. IELTS sınavları İngiltere, Yeni Zelanda, Avustralya, Amerika ve Kanada'daki üniversiteler, orta öğretim, mesleki eğitim ve kurs programları tarafından İngilizce yeterlilik ölçüsü olarak kabul edilmektedir. Türkiye'de IELTS'i kabul eden üniversite ve şirket sayısı ise gün geçtikçe artmaktadır. Örneğin: Boğaziçi, Bilkent, Bilgi, Yeditepe Üniversiteleri ve THY, Yapı Kredi ve Akbank gibi. Ayrıca göçmenlik büroları ve devlet kurumları da IELTS sınavını tanımaktadırlar.

 

IELTS Sınav Bölümleri:
IELTS sınavı Dinleme, Okuma, Yazma ve Konuşma olmak üzere toplam 4 bölümden oluşur. Konuşma bölümü hariç, toplam sınav süresi 2 saat 45 dakikadır.

 

Bölüm

Süre

İçerik

Dinleme

30 dakika

4 Bölüm-40 Soru

Okuma

1 saat

3 Bölüm-40 Soru

Yazma

1 saat

2 Metin (150 ve 250 kelimelik)

Konuşma

11-14 dakika

3 Bölüm-Birebir mülakat şeklinde

 

IELTS Sınav Formatları:

IELTS Testi 2 formatta hazırlanmıştır:

 

Akademik format:  İngilizce lisans veya lisansüstü eğitim görmek isteyen kişiler için uygundur. Sınavlarda kullanılan materyaller ve sorular bu amaç göz önünde tutularak hazırlanır. 

Genel Eğitim Formatı:  mesleki eğitim görmeyi planlayan öğrenciler veya göçmenliği düşünen kişilerin İngilizce yeterliliklerini ölçmek için hazırlanmıştır. 

Eğer IELTS sınavına girmeniz isteniyorsa hangi formatta sınava katılacağınızı mutlaka kontrol ediniz

 

GENEL NOTLAR

 

  • Sonuçlar iki hafta içinde açıklanır. 
  • Adaylar 1 den 9 a kadar olan puanlamaya göre bir sonuç elde ederler. 
  • Adaylara bütün bir sınavın sonucu dışında ayrıca her bölümde ulaştıkları sonuç da verilir. 
  • Sınavdan alınan Genel Not, Dinleme veya Okuma bölümlerinden alınan notlar buçuklu rakamlar ile de ifade edilebilirler. Ancak, Yazma ve Konuşma bölümleri sadece tam rakamlar ile belirtilirler. 
  • Geçme veya kalma puanı yoktur. 
  • IELTS el kitabı sonuçların yazılı bir açıklamasını içerir. 
  • Sonuçlar 2 yıl için geçerlidir. 

IELTS DEĞERLENDİRME TABLOSU

9

Expert User
Dil üzerinde tam bir hakimiyeti vardır: uygun, doğru ve akıcı konuşma ve tam anlama becerisine sahiptir.

8

Very google--d User
Dil üzerinde sadece sistematik olmayan hatalar ve uygunsuzluklar dışında tam bir hakimiyeti vardır. Bilgisi dahilinde olmayan konularda anlaşmazlıklar olabilir. Zor ve detaylı tartışmalarda başarılıdır.

7

google--d User
Dil üzerinde bazı durumlarda olabilecek rastlantısal hatalar, uygunsuz kullanım ve yanlış anlamalar dışında eylemsel hakimiyeti vardır. Genellikle zor ve karmaşık dili iyi kullanır ve detaylı muhakemesini yapar.

6

Competent User
Bazı hatalar, uygunsuz kullanımlar ve yanlış anlamalar olmasına rağmen genellikle dili efektif kullanır. Yabancısı olmadığı konularda oldukça zor seviyedeki İngilizceyi kullanabilir

5

Modest User
Hata yapmaya müsait olmasına rağmen birçok durumda genel anlamı çıkarabilir ve dil üzerinde kısmi bir hakimiyeti vardır. Bildiği bir konuda basit bir iletişim kurabilir.

4

Limited User
Bilgisi dahilinde olan durumlarda bile İngilizce becerisi limitlidir. Anlama ve ifade etmede sık sık problem yaşar. Karmaşık ve zor bir dili kullanamaz.

3

Extremely Limited User
Sadece çok iyi bildiği konuları anlayıp ifade edebilir. İletişimde sık sık zorluk yaşar.

2

Intermittent User
En basit bilgileri belirli kelimelerle ifade etmek bildigi konularda kısa formüller kullanmak ve acil ihtiyaçlarını belirtmek dışında gerçek iletişim kurmak mümkün değildir. Yazı ve konuşma İngilizcesini anlamakta zorluk çeker

 

 

İNGİLTERE IELTS HAZIRLIK KURSLARI

İngiltere’deki İngilizce Dil Okullarının  hemen hepsinde IELTS hazırlık kursları düzenlenmektedir. Bu kurslara katılım için İngilizce düzeyinizin orta altı / orta düzey olması beklenir. Kurslar genellikle genel İngilizce kursları ile kombine edilmektedir.  Sadece IELTS hazırlık üzerinde yoğunlaşan programlar da bulunmaktadır.

 

IELTS HAZIRLIK PROGRAMI UYGULAYAN OKULLAR

İngilizce konuşulan ülkelerdeki IELTS hazırlık programları hakkında bilgi için: