Avustralya'da Üniversite Eğitimi

Avustralya'da Üniversite Programları


 

 

Avustralya üniversitelerinin akademik standartlarının yüksekliği ve diplomaları dünya genelinde kabul görmektedir ve Türkiye'de de YÖK'de kayıtlıdır. Avustralya'da üniversite sistemi devlet tarafından finanse edilmekte ve denetlenmektedir. Avustralya üniversitelerinden mezun olan öğrenciler tüm dünyaca iş hayatına başarılı hazırlanmış, donanımlı kişiler olarak değerlendirilmektedirler. Modern ve katılımcı eğitim sisteminin yanısıra Avustralya üniversiteleri iş dünyası ile işbirliği içerisinde eğitim verdikleri için teori ve deneyimi birlikte almak isteyen öğrenciler için idealdir. Avustralya'da üniversite eğitimi İngiltere, ABD gibi ülkelerden daha ekonomiktir. Avustralya'da eğitim görürken yasal çalışma olanağının olması Avustralya'da üniversite eğitiminin daha da cazip olmasını sağlamaktadır. Avustralya üniversitelerinde öğrenim gören yabancı öğrencilerin oranı her yıl ort. %15 oranında artmaktadır. 1986'da 7000 olan yabancı öğrenci sayısı 2008-7'ye gelindiğinde 500.000 dolayındadır.

Avustralya'da üniversite eğitimi gören Yabancı öğrencilerin yarıdan fazlası işletme, iktisadi ve idari bilimler alanlarını seçmektedirler.

 

ÜNİVERSİTEYE GİDEN YOLLAR 

 
Foundation Programları:

Avustralya'da üniversite öncesi eğitim 12 yıl olmasına karşın Türkiye'de eğitim sürecinin 11 yıl olması nedeniyle, üniversiteye başlamadan önce öğrencilerin bir hazırlık yılı (Foundation Year) okuması gerekiyor. 

Foundation yılında Avustralya'da üniversite okumak isteyen öğrenciye üniversite eğitimini başarılı bir şekilde devam ettirip tamamlaması için gerekli dersler verilmektedir. Öğrenciler Foundation yılında üniversitede alacakları eğitim konusuyla uyumlu dersler almaktadırlar. Foundation programıyla öğrenciler akademik ve İngilizce yeterliliği bakımından Avustralya Üniversitelerinde okuyabilecek düzeye gelirler.

 
Diploma Programları:

1 yıl süreli diploma programları üniversiteye geçişin pratik yollarından biridir. 1.5-2 yıllık programlarda ise öğrenciler üniversiteye 2. sınıftan başlayarak 1 yıl kazanabilmektedirler. Bu programların diğer bir avantajı ise bir çoğunun üniversite hazırlık aşamasında meslek kazandırıyor oluşlarıdır.

 
TAFE

TAFE eğitimlerini başarıyla tamamlayan öğrenciler üniversitelere geçerek eğitimlerine devam edebilirler.

 
KABUL KOŞULLARI

Avustralya üniversitelerinin kabul koşulları her üniversite tarafından ayrı ayrı belirlenmektedir. Avustralya üniversitelerine girebilmek için belli bir akademik ortalama ve çok iyi düzeyde İngilizceye sahip olmak gereklidir.

İster foundation, diploma yada üniversite eğitimi olsun kabul koşullarını genellemek gerekirse:

 
TRANSFERLER

Türkiye'deki üniversitelerde ara sınıflardan Avustralya Üniversitelerine geçiş (transfer) de mümkündür. İki ülkenin dersleri birbirine tam uymadığından Avustralya'da bir üniversiteye geçildiğinde eğitim süresi Doğal olarak uzayacaktır. Öğrencilerin bir Avustralya üniversitesine transfer olarak oradan lisans diploması alabilmesi için, en az iki sene o üniversitede okuması gerekmektedir.  

  • İngilizce düzeyi: Diploma, Foundation programları için talep edilen en düşük düzey IELTS 5.5. Lisans için IELTS 6.0 iken yüksek lisans için IELTS 6.0-6.5 talep edilebilmektedir. Kimi alanlar için ise en az IELTS 7.0 talep edilmektedir. İngiklizcesi yeterli düzeyde olmayanların İngilizcelerini Avustralya'da geliştirebilmeleri için pek çok dil okulu bulunmaktadır
  •  
  • Not dökümleri: Avustralya'daki okullar sizin almış olduğunuz eğitimin seviye ve içeriğini incelerler. Bunun için tamamlamış olduğunuz eğitim süresince aldığınız ders ve notları (transkriptleri) tasdikli olarak ibraz etmeniz gerekir. Bazı üniversiteler ise belirli derslerin başarı ile tamamlanmış olmalarını bekler
  •  
  • Referans mektupları
  • Yüksek lisans veya MBA için: Bu programlar için iş deneyimi sahibi olmak gerekebilir. Özellikle MBA için 2-5 yıl süreli kurumsal bir şirkette iş deneyimi talep edilmektedir. Kimi üniversiteler GRE, GMAT sınav sonucu da talep edebilirler.
  •