Kanada'da Üniversite Eğitimi

 

Kanada'da hem kent de hem de kırsal kesimde eğitim veren çok sayıda üniversite ve kolej seçeneği vardır. Kanada üniversiteleri yüksek eğitim kalitesi ve araştırma için ayırdığı kaynaklarla tanınır Kanada üniversitelerinin gerek öğretim gerekse araştırma alanındaki eğitim kalitesi uluslararası olarak tanınmaktadır. Kanada'dan alınan bir yüksek okul derecesi Amerikan ve İngiliz üniversitelerinkine eşdeğer kabul edilmektedir. 

90 civarındaki üniversitede tam zamanlı öğrencilerin sayısına bakındığında 1,000 ile 35,000 gibi geniş bir aralık göze çarpar. Buna ek olarak üniversitelerin çoğunda yarı zamanlı okuyan ve İngilizce Hazırlık Programına devam eden öğrencilerin de sayısı çoktur. Okullar lisans eğitiminden doktoraya, sertifika programları dahil tüm derecelerde eğitim vermektedirler. Üniversitelerin eğitim ücretleri bulunduğu bölgeye, kurumun yapısı ve sunduğu programlara bağlı olarak değişiklik gösterir. 

Akademik yıl genellikle Eylülden Mayıs'a kadar üç dönem şeklindedir. Kanada için özel bir üniversite giriş sınavı yoktur. Her üniversite kendi kabul şartlarını kendi belirler ve her aday bireysel olarak değerlendirilerek okul tarafından kabul edilir. Genel şart olarak liseyi bitirmiş olmak veya üniversite hazırlık yılı geçirmiş olmak gereklidir. Kanada'nı iki resmi dili olduğundan bazı üniversiteler Fransızca ve İngilizce olmak üzere iki dilde birden eğitim verirler. Üniversitelerin birçoğu İngilizce veya Fransızca yeterlilik belgesi ister. TOEFL ve CAEL sınavları birçok üniversite tarafından kabul görürken, bazı okullar kendi özel sınavlarını veya IELTS sınavını kabul edebilirler. Fransızca eğitim veren bir kuruma devam etmek istiyorsanız; uluslar arası öğrencilerden istenen standart bir Fransızca sınavı yoktur. Fransız üniversiteleri sizin Fransızca seviyenize kendileri karar verirler.

ÜNİVERSİTE KOLEJLERİ

Üniversite kolejleri Kanada'daki üniversiteler ile kolejler sisteminin birleşimidir. Öğrencilere hem üniversite diploması, hem kolej diploması, sertifika programı verirler. Öğrencilerin English as a Second Language(ESL) İngilizce programlarını da kapsayan zengin program seçenekleri vardır. Kanada Üniversite Sisteminin bir parçası olarak; Üniversite Kolejleri'nin öğrencileri akademik temelli veya daha çok pratiğe dayalı kolej programlarından diplomalarını veya sertifikalarını alabilirler. Öğrenciler lisans eğitimi almak istiyorlarsa ve ilk iki yıllarını Community kolejlerinde okuyup kredi tamamlayıp; lisans programının iki yılını okumuş gibi geçiş yapabilirler. Buradaki en önemli ayrıntı kredi aldıkları derslerin, okumak istedikleri lisans programı için uygun olmasıdır.

Bu okullara katılabilmeleri için öğrencilerin 18 yaşında olması gerekmektedir. Öğrencilerin üniversite kolejlerinde okuması için dile hakim olduğunu belgelemesi gerekir. TOEFL'dan 550, IELTS'den 6.0 almaları beklenir ya da okulların dil bölümlerini başarıyla bitirmiş Proficiency testini geçmiş olması istenir. Kanada'da ortaokul ya da lise dengi bir okul bitirmesi gerekir. Bazen gerekli olan zorunlu derslerin alınması istenir. Kanada Kolej Sistemin bir özelliği olarak; bu okullarda çok kapsamlı öğrenci danışma merkezleri, küçük sınıflar ve geniş kampus olanak ve aktiviteleri mevcuttur.